[SERIJA] – Kako da ubrzate WordPress sajt?
WordPress predstavlja moćan alat za izradu veb sajtova i kao takav primenjen je u raznim branšama poslovanja, kako za lične prezentacije i blogove, tako i za predstavljanje velikih kompanija i njihovu komunikaciju sa korisnicima.
Za posetioce veb sajta, jako važan faktor je brzina kojom oni mogu da pristupe sadržaju koji se tu nalazi.
U narednoj seriji tekstova pisaćemo o ubrzavanju, ažuriranju i poboljšavanju sigurnosti web sajtova koristeći Cloudflare servis, Rocket loader, plugine za keširanje i druge korisne alate.
Brz veb sajt, osim što pruža korisnicima mnogo bolje iskustvo, omogućava bolje rangiranje na pretraživačima. Slanjem manjeg broja HTTP zahteva serveru može značajno ubrzati vreme učitavanja web sajta.
Šta su HTTP zahtevi?
HTTP zahtevi šalju se serveru kad god neko poseti web sajt. Oni sadrže mnogobrojne informacije na osnovu kojih server saznaje šta će biti njegove sledeće akcije. U zavisnosti od informacija koje stignu do servera, on će pokušati da vrati validan odgovor, npr. u vidu fajla. Kada postoji više ovakvih zahteva, oni se obavljaju u grupama, jedni za drugima. To znači da će se naredna grupa slati tek nakon što se prethodna obradi. Logično – ako na web sajtu postoji velik broj ovakvih zahteva, duže će se čekati na ono najbitnije – sadržaj.
Kako skratiti vreme učitavanja?
Kao što smo već spomenuli, učitavanje velikog broja fajlova jednog za drugim rezultovaće dužim vremenom učitavanja. Pitanje koje sledi je kako uopšte ubrzati stvari u ovom segmentu? Srećom, postoji nekoliko načina koji će Vam pomoći oko ove problematike.
Smanjivanje broja fajlova koji se učitavaju
S obzirom da se za svaki fajl koji će se pojaviti na sajtu šalje zaseban HTTP zahtev, logično bi bilo obratiti pažnju na to koliko ćemo fajlova smestiti na stranicu.
Najčešće, JavaScript, CSS i slike su glavnii „krivci“ za sporo učitavanje stranice.
Kako bismo se izborili sa ovim, mogu se koristiti sledeće tehnike:
Minifikacija i povezivanje JavaScript i CSS datoteka.
Minifikacijom i povezivanjem JS i CSS fajlova, ne samo da se smanjuje ukupna veličina, nego se smanjuje i broj fajlova koji će se učitavati. Najbolja praksa ogleda se u grupisanju fajlova po njihovoj funkcionalnosti; ako postoji više fajlova koji imaju veze sa manipulacijom slika, bilo bi dobro povezati ih. Pored toga, ograničavanjem broja CSS fajlova koji se inicijalno učitavaju, smanjuje se sveukupno vreme učitavanja.
Postoji veliki broj alatki za minifikaciju i povezivanje tokom kreiranja web sajta. Dostupni su i brojni plugini poput WP rocket-a koji će nam pomoći oko ove problematike.
OPTIMIZACIJA SLIKA
Neke WordPress teme značajno zavise od slika. Pošto su slike takođe fajlovi, one spadaju u kategoriju „krivaca“ za broj HTTP zahteva. Bez obzira na njihov značaj, neke slike su jednostavno nepotrebne. Zato je potrebno odvojiti vremena za sortiranje i brisanje nepotrebnih fotografija iz WordPress-ove media biblioteke.
Nakon što ste sortirali i odlučili koje slike će ostati, potrebno ih je optimizovati i kompresovati. Optimizovanjem slika uklanjaju se nepotrebne informacije o fajlu. Dobar plugin za ovu namenu je Imagify.
Još jedna korisna tehnika je CSS spriting. Ona omogućava da nekoliko slika (slične veličine) grupišemo u jednu sliku. Nakon toga, pomoću CSS-a može se manipulisati ovakvim slikama kako bi se prikazao samo potreban deo istih. Dobra alatka za ovu namenu je SpriteMe. Ovakvu vrstu modifikacija nije potrebno raditi na svim slikama, ali je korisno potruditi se oko stvari poput pozadina ili ikonica.
„Lazy loading“
Lazy loading, odnosno postepeno učitavanje, je još jedan od načina da se ubrza odziv stranice. To je tehnika gde određeni JavaScript učitava samo elemente koji se trenutno nalaze na vidljivom delu stranice. Dobar plugin za ovu namenu je Lazy Load, koji započinje učitavanje slika tek kada korisnik krene da skroluje stranicu.
CDN (Content Delivery Network)
Korišćenje CDN usluge znači da će se sajt učitavati sa više različitih servera na raznim lokacijama. Na ovaj način, posetiocima web sajta će uvek biti isporučen statički sadržaj sa njima najbližeg servera.
Manja udaljenost od servera rezultiraće bržim učitavanjem. Treba uzeti u obzir da, ako je većina poseta lokalna, CDN nije od velikog značaja. Ovaj metod pogodniji je za sajtove čiji je promet internacionalnog tipa ili čiji su serveri smešteni u nekoj državi udaljenoj od mesta odakle će poseta biti najfrekventnija.
Zaključak
Brzina je bitan faktor kada je u pitanju posedovanje veb sajta. Od nje zavisi koliko će korisnika posetiti samo jednu stranicu, koliko će korisnici biti zadovoljni odzivom sajta i, ne zaboravimo, kako će se naš sajt rangirati. Samo jedna sekunda može da napravi značajnu razliku. Samim tim, od velike je važnosti osigurati da se web sajt očita što je brže moguće.
Implementacijom samo nekog od gore navedenih metoda može značajno skratiti vreme odziva Vašeg veb sajta. Da naglasimo, nije potrebno doterati svaku sitnicu, nego se skoncentrisati na ono što je moguće u okviru Vaših potreba i znanja.
Takođe, potrebno je naznačiti da brzina nije sve. Nikada nemojte pribegavati izbacivanju bitnih sadržaja sajta kako biste postigli veće brzine. Svaki korak napravljen na sajtu trebalo bi da bude sa ciljem da korisnici koji posete Vaš veb sajt budu zadovoljni i dođu opet.