[cPanel] Kako promeniti PHP verziju, konfigurisati ekstenzije i opcije
Usled korišćenja različitih skripti, CM sistema ili framework-a koji zahtevaju različita podešavanja serverskog okruženja, često je potrebno prilagoditi i verziju PHP jezika nekom od navedenih rešenja za koje ste se odlučili.
Do pre nekoliko godina za korisnike deljenog hostinga ovo je bila prava noćna mora. U većini kontrolnih panela koji dolaze sa ovakvim tipom hostinga, odabir verzije PHP-a nije bio moguć. Ako se vratimo još malo unazad, ovaj odabir nije bio ni potreban.
Danas, s obzirom da je PHP od verzije 5 do verzije 7 stigao neverovatnom brzinom, jednostavna konfiguracija serverskog orkuženja postala je realna potreba.
cPanel kao najpopularniji softver za upravljanje deljenim hosting nalogom omogućio je da se na izuzetno jednostavan način:
- Izabere verzija PHP-a
- konfigurišu PHP ekstenzije (dodaci)
- konfigurišu PHP opcije
- uključe/isključe PHP moduli.
Takođe, cPanel je otišao i korak dalje (5) omogućivši korisnicima da sve ove opcije konfigurišu za svaki pojedinačan poddomen na njihovom hosting nalogu. Ipak, da biste ovo uradili, biće potrebno da se malo više rezumete u ovu materiju.
Dakle, pređimo sa teorije na praksu…
1. Odabir verzije PHP-a
U okviru cPanel sekcije “Software” pronaći ćete ikonicu “Select PHP Version” koja je zadužena za odabir preinstaliranih verzija jezika sa predefinisanim konfiguracijama.
Po odabiru verzije iz padajućeg menija, automatski će se pojaviti ekstenzije koje je moguće odabrati u okviru izabrane verzije.
2. Konfiguracija PHP ekstenzija
Ukoliko vam odgovara da koristite predefinisan set PHP ekstenzija, dovoljno je samo da kliknete na “Set as current” i odabrana verzija sa odabranim setom ekstenzija od sada je zadužena za obradu prvog sledećeg PHP koda koji će se izvrišiti u okviru ovog hosting naloga. Naravnom, u svakom trenutku se možete vratiti na ovaj ekran i uključiti/isključiti neku ektenziju, u skladu sa potrebama.
3. Konfiguracija PHP opcija
Klikom na “Switch to PHP Options” u gornjem desnom uglu prelazite na ekran na kom se podešavaju dodatne opcije, poput vremenske zone, sesije, uploadovanja fajlova i sl.
Klikom na vrednost bilo koje od prikazanih opcija dobijate mogućnost da kroz input ili padajuću listu unesete/izaberete nove vrednosti.
4. Uključivanje/isključivanje PHP modula
Jedna od najčešće korišćenih opcija sa ovog ekrana je disable_functions, čija vrednost je ustvari niz u kojem su nabrojane sve funkcije koje će biti isključene (nedostupne za korišćenje). Među njima su često i neke koje bi (pogotovo ukoliko se služite nekim framework-om) vam bile neophodne, pa je potrebno da ih uklonite iz ovog niza kako bi one postale dostupne.
S obzirom da je input polje u kojem se prikazuje ovaj niz veoma uzano i nepregledno, preporučujemo da vrednosti kopirate u jedan tekstualni dokument, obrišete članove niza (funkcije) koje želite da omogućite i potom kopirate ceo niz nazad u ovaj text input.
Nakon prolaska kroz ova četiri koraka, vezrija PHP-a je konfigurisana za ovaj nalog prema odabranim opcijama.
Opcija 5 koju smo naveli u nabrajanju gore, zapravo nije deo ove sekcije cPanel-a i predstavlja neki vid napredne mogućnosti kada je odabir verzije PHP-a u pitanju.
O čemu se radi?
Recimo da u okviru hosting naloga imate jedan poddomen na kom je instaliran WordPress starije verzije i koji zahteva stariju verziju PHP-a, i jedan poddomen na kom je instalirama poslednja verzija WordPress platforme koja, da bi radila maksimalno brzo, može bez problema da koristi i najnoviju dostupnu verziju PHP-a.
Dakle…
5. Konfiguracija specifične verzije PHP-a na nivou jednog poddomena
S obzirom da su sve instrukcije u vezi sa konfiguracijom PHP-a smeštene unutar PHP.ini fajla, onda je server koji omogućuje ovu opciju sposoban da locira navedeni fajl u okviru pojedinačnih direktorijuma (iz kojih se učitava sadržaj poddomena), i da tu konfiguraciju primenjuje samo u okviru njega, bez obzira na globalna podešavanja hosting naloga.
Gore navedena mogućnost nalazi se u okviru ikonice “Multi PHP Manager”.
Klikom na ovu ikonicu pojaviće se lista sa svim domenima i poddomenima koji su kreirani u okviru ovog hosting naloga. Da biste za neki poddomen izabrali drugu verziju PHP-a u odnosu na globalna podešavanja, sve što je potrebno da uradite jeste da:
- Označite (čekirate) poddomen
- Iz padajućeg menije izaberete željenu verziju PHP-a i
- Kliknete na “Apply”.
Od tog trenutak, navedeni poddomen će koristiti izabranu verziju PHP-a sa podešavanjima koja možete izmeniti u okviru ove opcije, a koja će biti smeštena u PHP.ini fajl (ali tek kada u nju budu upisane nekakve izmene u odnosu na predefinisanu) u okviru direktorijuma na koji upućuje ovaj poddomen.